Dnes je: pondelok - 19.4.2021, Meniny má: Jela

Úvod

Aktualizované: 19.04.2021

Návštevy: 53240

Fotografie z roku 2016Počet odkazov: 487 Počet komentárov: 940

Login:

Heslo:

On-line: 4

Detail uskutočnenej akcie

Vložil: Jozef
Dátum: sobota - 17.04.2021
Pohorie: Pohronský Inovec
Vzdialenosť: 17.6 km
Čas: 6h 30m
Stúpanie: 615 m
Klesanie: 615 m
Náročnosť trasy: 5
Body do rankingu: 55.5
Mapa:
Turista sa prih. / ospr. zúčastnil
Jozef Jozef Št - 15.04.2021
Miriam Miriam Št - 15.04.2021
Ivan Ivan Št - 15.04.2021
Vinco Vinco Št - 15.04.2021

Fotky a videa z akcie:

prehrať videoprehrať video

Trasa akcie

Žitavany, Kamenná ul. – Židovský cintorín – Čertova jaskyňa – Čertov vrch (369 m) – Benát (702 m) – Machulinský Skripec – Prielohy – Žitavany, Kamenná ul.

Poznámka k akcii

Odchod z Leopoldova o 07:30 hod. a zo Zlatých Moraviec okolo 08:30 hod.

Nezabudnite si čelovky a dobrú náladu!

Komentáre:

Jozef Jozef
2

Plán:

Zadanie bolo jasné. Aby to bolo blízko, zároveň nenáročné a … aby som odovzdal poháre Miriam. Takže Benát. Tentoraz pôjdeme z iného smeru. Objavil som totiž Čertovu jaskyňu. Síce to nie je jaskyňa, ale bývalá prieskumná štôla… aj tak pôjdeme dnu. Diera ako diera a my sme zvedaví. Je proste blízko Benátu. Škoda by ju bolo nenavštíviť. To si však vyžiada využitie služieb lesných ciest. No a tie dokážu byť nevyspytateľné. Čo nevyspytateľné! Niekedy doslova v okamihu zmiznú spred očí, alebo proste vôbec ich niet! Veď na mieste uvidíme čo a ako. Ľahko zmeníme trasu za pochodu. Nebude to po prvý ani po posledný krát. Pomaly sa už z toho stáva tradícia.

Skutočnosť:

Čas príchodu dodržaný takmer presne. Za slovíčkom takmer sa ukrýva iba zopár minút. S parkovaním nemáme problém. Zo začiatku je trasa jasná nielen na mape, ale aj v teréne. Pohronský Inovec ani zďaleka nepatrí k našim najvyšším pohoriam. Napriek tomu už takmer po vystúpení z auta máme výhľady. Môžu za ne vinice, lúky, polia a to, že predsa len sme vyššie, ako Žitavská pahorkatina pod nami. Zaparkovali sme totiž na rozhraní medzi Žitavskou pahorkatinou a Pohronským Inovcom.

Postupujeme cestičkou popri chatkách. Nie sú nahusto. Niektoré vyzerajú celkom útulne. Nemáme problém trafiť k Čertovej jaskyni. Vo vnútri sa pohybujeme pomaly a snažíme sa nerušiť netopieriky. Preto sa v nej príliš dlho nezdržujeme. Dosiahli sme dôležitý bod. A teraz čo? Ísť po tej istej trase späť, alebo pokračovať? Ak budeme pokračovať, do cesty sa nám postaví súkromný pozemok. Dobre oplotený. Nad plotom kamera a za ním psy. To som zistil už doma cez internet.

Ostatným sa nechcelo ísť naspäť po tej istej trase. Bol to síce iba kúsok… aj chatky boli pekné… asi majú radi dobrodružstvo. Takže trasa sa mení. Vďaka tomu nám pribudol ďalší cieľ. Kameňolom na Čertovom vrchu. Vraj sa tu ťažili minerály. Vďaka nim vlastne vznikla aj Čertova jaskyňa – prieskumná štôla. Čertov vrch má niekoľko „naj“. Medzi ne patrí to, že je najzápadnejší vrch Pohronského Inovca a zároveň je aj najnižším vrchom.

Brechot psov počuť doďaleka. Budeme musieť obchádzať plot. Vyberáme si síce dlhšiu ale na pohľad nenáročnejšiu obchádzku smerom doprava. Do ľava je to nejaké… no, miestami hustotou pripomínajúce džungľu. Odtiaľto by to už mala byť malina. Teda okrem toho, že je to do kopca. Vlastne to aj bola malina. Malina preliezť plot v lese… aby sme o 100 metrov ďalej zistili, že plot zmizol. To sme však nevedeli a zistili až po prelezení. Asi im došiel materiál, poprípade chuť. Alebo tam ďalej už šéf nedovidel?

Po pár prejdených kilometroch začína byť ten chodník nejaký celý čudný. Hľadáme najbližšiu lesnú cestu. Máme šťastie, je od nás necelých 100 metrov. Na ich konci nás však čaká prekvapenie v podobe plotu. Z našej strany je miestami džungľa a z druhej strany pekná lesná cestička. No nič, musíme preliezť. Vybrali sme si vhodné miesto. Plot je tu nižší. Niečo sa o jeho zníženie postaralo. Spadol strom, alebo stačil konár? Nevieme. Lepšieho miesta v blízkom okolí však niet. Som rád, že tu ten plod bol, inak by som nepočul Miriam zvýsknuť.

Ostatní sú unesení. Benát je pekné miesto. Skalné mesto, alebo presnejšie to, čo zostalo po lávovom prúde. Kedysi by sa nič bez ujmy k nemu nedokázalo priblížiť. Dnes na pozostatkoch lávového prúdu rastie mach a občas sa dá nájsť aj kvietok.

Čerešničky sme si už minuli. Už nás čakajú len lesné cesty a občasné výhľady z okolia Obyckých lúk. Vyberáme si lesnú cestu, ktorou sme pôvodne mali stúpať hore. Leží na nej lúka s názvom Prielohy. Uvidíme, či odtiaľ niečo neuvidíme. Lenže najprv tam musíme prísť. To nie je až taký problém, lebo už je to len dolu kopcom. Po príchode na lúku sme uvideli kúsok z pohoria Tribeč, konkrétne Zobor a Žibricu. Odtiaľto je to už len na skok k autu. Tak, a teraz nás už len čaká cesta domov…

komentár: 958 pridaný: 17.04.2021 - 21:22

Reakcie na komentár 958

Ivan Ivan
1

…tu by som povedal len jedno: Keď je dobrá partia, je jedno na akom ste mieste. Ale tu boli aj miesta veľmi pekné. Určite sa do tohoto pohoria vrátim.

komentár: 959 pridaný: 19.04.2021 - 13:43
Ivan Ivan
1

Tam som nikdy nebol, teším sa grin

komentár: 957 pridaný: 15.04.2021 - 16:49