Dnes je: streda - 12.8.2020, Meniny má: Darina, Dárius

Úvod

Aktualizované: 11.08.2020

Návštevy: 42120

Fotografie z roku 2016On-line: 6

Počet odkazov: 420 Počet komentárov: 788

Login:

Heslo:

dole zobraziť graf

1 2 3 4

Turistická akcia: nedeľa - 09.08.2020 - Nízke Tatry
Jozef Jozef 2

Vzhľadom na to, že sme prihlásení iba dvaja a Dušovi vypovedalo auto službu, akcia sa nekoná.

komentár 799 pridaný: 08.08.2020 - 13:53
Jozef Jozef 1
zobraziť foto

Jaskyňa Kamenné mlieko

V jaskyni sa na prelome rokov 1944/1945 ukrývalo 45 židov, ktorí prežili vďaka pomoci obyvateľov zo Závažnej Poruby. Židov chránil iba vchod jaskyne zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom.

Nešťastníci mali šťastie v nešťastí. Boje o blízky Liptovský Mikuláš trvali 2 mesiace. Blízku dedinu Iľanovo ovládali Nemci. V Závažnej Porube už boli československí vojaci. Židov do oslobodeného Liptovského Jána previedol Maroš Piatok, ktorý pred nimi postupoval 50 – 100 m a dával im palicou znamenie, aby ho nasledovali. Podarilo sa zachrániť všetkých ukrývaných Židov. Maroša Piatka odvtedy prezývali „Mojžiš“.

komentár 234 pridaný: 07.12.2017 - 17:21
Turistická akcia: sobota - 08.08.2020 - Veľká Fatra
Maros Maros 3

Ako som už spomínal dlho som sa sem chystal a oplatil sa veru. Mal som trocha obavy či sa tam neuškvaríme ale prišlo mi to ako chabá výhovorka na zrušenie akcie grin. Skorý budík (5:00) spravil svoje a pred pol osmou sme už začali šlapať, ale aj tak sme tam sami veru neboli. Asi 90 percent turistov čo sme stretli tvorili naši bratia Česi. Prvotný stupák na Ostrú sa dal zvládnuť celkom v pohode, kedže bolo pomerne skoro a trasa šla v tieni. Pred sedlom sme sa hrdinsky pustili neznačených chodníkom reku skratka, šak značky sú pre amatérov. Ocitli sme sa na nejakej peknej skalnej vyhliadke na Tlstú kde sme sa trocha neplánovane pokochali a potom sme nabrali zhruba smer vrchol Ostrej. Tam to začalo byť adrenalínovejšie čo ocenila hlavne Adka aj patričným komentárom. Na vrchole, resp. tesne pod ním, sme založili chvíľkový výškový tábor a posilnili sa. Prekvapila trochu turistka so psom na vrchole Ostrej, kde ho asi vyniesla v batohu. Po presune na Tlstú sme založili daľší tábor, kde sme skonzumovali zvyšok zásob a rozumne dlhú dobu povegetili v tieni osamoteného ihličnanu. Odtade to už bolo iba samospádom rovno dolu a úprimne sme súcitili s ľudmi čo išli ešte len hore, na otázky ktorých typu „koľko to ešte je na Tlstú“ sme dávali diplomatické odpovede. Aj sme plánovali sa niečoho napiť v reštike pri aute, ale dav prítomných ľudí nás odradil a vyriešili sme to na najbližšej pumpe. grin

komentár 802 pridaný: 10.08.2020 - 08:03

Reakcie na komentár 802

Vinco Vinco 1

Pekná túra Aďka a Maroš. Tak trochu vám závidím.
Ja som Tlstú ešte nešiel. Ostrú som šiel v decembri 2016 a mali sme ísť aj na spomínanú Tlstú, ale kvôli snehu sa to nepodarilo.

Inak Maroš gratulujem Ti k získaniu ďalšieho certifikátu za prejdenú vzdialenosť 1812 km celkovo, ktorú si dosiahol minulý mesiac v Slovenskom Raji.

Certifikát mám pripravený, tak budeme musieť grin naplánovať nejakú spoločnú akciu (keď budem fit), aby došlo k jeho slávnostnému odovzdaniu smile

Pozdravujem Teba i Aďku.

komentár 804 pridaný: 10.08.2020 - 19:46
Jozef Jozef 2

Počasie Vám prialo. Modrá bola taká, aká má byť. Ani kúsok z nej nechýbal. A ešte ste sa stihli poobhliadnuť za Lyscom…

komentár 800 pridaný: 09.08.2020 - 10:14
Rado Rado 1

palec hore Nezabudnite si zobrať čelovky do jaskyne exclaim

komentár 797 pridaný: 06.08.2020 - 10:16

Reakcie na komentár 797

Duso Duso 1

aaa palice grin

komentár 798 pridaný: 06.08.2020 - 12:24
Turistická akcia: piatok - 31.07.2020 - CZ - Jičínská pahorkatina
Jozef Jozef 3
zobraziť foto

Pomník. Občas okolo nejakého prejdeme. Nie každý sa pri ňom pristaví a prečíta si čo nám, žijúcim ľuďom pomník svojou tichou prítomnosťou pripomína. A veru každý z nich pripomína nejaký ľudský príbeh. Väčšinou tragický príbeh. Neraz zaujímavý.

Tentoraz som šiel okolo pomníka Františka Vicenu. Narodil sa v roku 1891 ako syn stolára. V Prahe úspešne ukončil štúdium práva a nastúpil do verejnej správy na rôzne pozície v rôznych mestách severovýchodných Čiech. Počas II. Svetovej vojny sa od roku 1939 zapojil do protinacistického odboja.

V máji 1941 sa stal okresným hejtmanem v Mladej Boleslavi. Darilo sa mu mierniť dopady represívnych nariadení okupačnej správy na obyvateľstvo. Snažil sa o také opatrenia, aby čo najmenej uškodili českým záujmom. V roku 1941 sa na Mladoboleslavsku začali objavovať hanlivé protinemecké nápisy a letáky. Vicena sa snažil zahladzovať stopy a odvracať dôsledky na obyvateľov okresu. Gestapo bolo neoblomné a tlačilo na okresného hejtmana, aby odhalil autorov protinemeckých letákov a odovzdal ich gestapu. Vicena namiesto toho odbojárov varoval. Kryl aj partizánov, ktorí prerušili železničnú trať pri Bakove.

29. novembra 1941 bol sám varovaný, že po ňom ide gestapo. Obával sa, že by nevydržal mučenie a prezradil by informácie o odboji. Aby nesklamal odboj, radšej toho istého dňa skočil pod vlak. Na tomto mieste pri trati stojí pomník a pripomína tento tragický príbeh.

Jeho syn František Vicena sa stal hercom a pôsobil postupom času vo viacerých divadlách. Bol aj významným dabingovým hercom, recitátorom a rozhlasovým hercom. V československom filme hrával skôr v malých rolách. Zhodou okolností stvárnil Adolfa Hitlera vo filme „Zítra ráno vstanu a opařím se čajem“.

Kolegovia si preto z neho robievali srandu, že taký dobrák vyfasoval práve takúto rolu. Menšík, Brodský a Sovák pred jedným z natáčaní tohto filmu hrali karty v kumbále. Keď šiel okolo Vicena v civile do maskérne, znovu začali do neho zapárať a pokračovali v hre. Naraz sa rozleteli dvere a v nich stála kópia Hitlera, ktorý na nich začal revať po nemecky a zúrivo gestikulovať. Menšík sa vraj schoval pod gauč a Brodský nebol schopný slova.

Vicena túžil po veľkej hlavnej roli, ktorou chcel na seba upozorniť. Tá však neprichádzala, pretože režiséri sa ho začali báť obsadzovať do rolí. Kvôli čím ďalej väčšiemu pitiu ho začali považovať za nespoľahlivého. Kolovali o ňom historky, že prášky zapíja vodkou. Postupom času mal čím ďalej, tým väčšie problémy s alkoholom. V roku 1984 sa obesil doma v kúpeľni.

komentár 801 pridaný: 09.08.2020 - 10:20
Miso Miso 2

Ojojooooj, to by účastníci slávnej Poľanskej 13-ky prudko viedli štatistiku LOL

komentár 794 pridaný: 05.08.2020 - 09:40
Jozef Jozef 1

Konečne idem do Čiech. Navštíviť tetu. Na tri dní (cestu tam a späť nepočítam). Tak dlho zatvorený v paneláku určite nevydržím. Takže akcia, možno dve. Viac nebude, lebo v nedeľu má pršať. Pôvodne som žiadnu z akcií nechcel dať na stránku, lebo som tu z nášho spolku sám. No pri tejto akcii urobím výnimku. Síce Český ráj navštívili už dve naše výpravy, ale buď fotodokumentácia úplne chýba, alebo je nedostatočná. Akékoľvek miesto, ktoré sa volá „Raj“ si zaslúži množstvo fotiek. Nech to aj iných pokúša navštíviť raj.

V tomto raji sú pieskovcové veže a skalné bloky, ktoré vytvárajú skalné mestá. Nie skalné mesto, ale mestá! To znamená, že ich je viac. Je ich až päžnásť. My dnes navštívime najväčšie a najnavštevovejenšie z nich – Hruboskalsko. Mnoho skál zároveň znamená ideálne miesto na postavenie hradu. Aj hradov je v raji dostatok. Majú tu i Zlatú stezku. Tá na rozdiel od hradov nie je starobylá. Táto cesta vznikla v 30. rokoch 20. storočia a názov „Zlatá stezka“ dostala v roku 1937. Spája tie najkrajšie a najzaujímavejšie kúty Českého ráje. Jedným z nich je aj jedno z najstarších Arborét v strednej Európe. Arborétum na Bukovine založil slobodný pán z Aehrenthalu v roku 1860. Bola to jedna z prvých pokusných plôch na pestovanie severoamerických drevín v Strednej Európe. Áno, nejeden strom má viac ako 150 rokov.

Klasika. Pred parkoviskom závora a pred ňou výberčí. Zastavíme, zaplatíme a ideme parkovať. Zamkneme auto a hop sa hej sa k turistickému rázcestníku. Pri ňom búdka a v nej dvaja ľudia. Nejako na nás pozerajú. Kto vie prečo? Že by kvôli tomu, že nemáme na nohách tradičné sandálky? Kto ho vie? Priblížim sa k nim. Je to jasné. I totopoznáme z nášho Slovenského raja. Pri vstupe do rokliny treba zaplatiť. Vyťahujem peňaženku. Ak som si doteraz myslel, že na nás čumia, tak to bol omyl. Po vytiahnutí peňaženky im doslova spadly sánky. Nechápali. Ani ja som zo začiatku nechápal. Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že to nie je ako u nás v raji. Tu sa okrem parkovného už neplatí za vstup na turistický chodník ako u nás pri ústi rokliny. Jak sa vraví, nie je raj ako raj. Skoro som spôsobil zmenu pomerov aj v tomto raji, lebo sa dvaja dotyční začali so smiechom domáhať zaplatenia… Naštastie použili úsmev a nie hmaty chvaty…

Naozaj je to tu iné. Úplne iné hory ako u nás. Na rodinky s kočíkmi som vďaka jednému rozhovoru s Čechmi na salaši pod Suchým už bol pripravený (pamätná akcia vo Veľkej Fatre). No ale vozíčkara na elektrickom vozíku na hlavnom hrebeni som teda nečakal. To proste na hrebeni Veľkej Fatry nezažiješ. Už začínam tušíť čo mysleli slovami „U Vás je to taký divoký.“ Týmito slovami odpovedali na našu otázku prečo chodia do našich hôr.

Cedule na turistických chodníkoch neuvádzajú čas, ale kilometre. Na to som bol pripravený, ale že to tu bude doslova na skok, som nečakal. Často nás podľa smerovníka čakalo niečo pekné už o 0,5 kilometra, ale stretli sme sa aj s údajmi 0,3 a raz dokonca 0,2 kilometra. Proste neskutočné. Hneď som si spomenul na príhodu z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, keď ceduľa tvrdila, že sedlo Čertovica je od nás už iba 4 hodiny. Lenže niekto tam dopísal, alebo skôr vyškriabal „+2 hod.“ a veru neklamal. Vtedy to zamávalo morálkou celej výpravy. Tu sa človek zopár krát nadýchol a vydýchol a už bol tam…

No, ale aby som zase až tak nepreháňal, občas smerovník hlásal, že bod záujmu je 1, 1,5 či 2 kilometre. Proste naozajstný raj. Najdrsnejší údaj, s ktorým som sa dnes stretol bol 10,5 kilometra. Toľko to bolo k hradu Trosky. Aj sme ho z jednej z vyhliadok videli, lenže ho nenavštívime. Je už ďaleko. Je to síce zvládnuteľné, ale my niekam chceme ísť aj na ďalší deň.

Ako prvý na nás čaká hrad Valdštejn. Od nášho zaparkovaného auta je iba 0,5 kilometra. Zopár krokov trochu do kopca a sme tam. Pýtajú vstupné 80 korún na hlavu. Síce to nie je v prepočte na eurá veľa, lenže ja už som za parkovné zaplatil 60 korún a na zámku Hrubá skála budeme platiť 20 korún na hlavu. A pivo tiež nezvyknú čapovať zadarmo. Proste nemám pri sebe veľa českých korún a neviem kde všade čo bude stáť. Navyše na prvý pohľad vyzerá hrad Valdštejn nejaký malý. Zvíťazilo pivo. Presnejšie veľké pivo. Proste som zlyhal. Doslova. Pretože až neskôr som zistil, že Valdštejn nie je až taký malý, ako som si pôvodne myslel a dokonca by aj korún bolo dosť. Síce by to bolo tesné, ale dosť.

Nie je to však jediné dnešné zlyhanie. Nezvyknem čítať informačné tabule. Zvyčajne si ich iba vyfotím a sám seba sa snažím oklamať, že si to prečítam doma. Niekedy v budúcnosti. Málokedy sa tak stane. Lenže tentraz je večer, nemám internet, v telke nič nedávajú. A spať sa mi ešte nechce. Tak čítam vyfotené informačné tabule z Českého ráje. Čítam a žasnem. Uvediem jeden príklad:

V 19. storočí nestíhal les pokrývať dopyt po dreve. Preto začali vysádzať rýchlo rastúce ihličnany aj tam, kde predtým prirodzene nerástli. Lenže monokultúrna výsadba ihličnanov prináša celý rad negatívnych zmien. Výsadba je často veľmi hustá a vytvára trvalý tieň. To neumožňuje rast bylín a kerov. Celkovo klesá druhová rozmanitosť, ktorú je najviac vidieť na úrovni živočíchov a rastlín. Zato v bukovom lese žije množstvo vtákov i savcov. Tie však do hustého jednodruhového porastu zablúdia iba občas a aj to iba niektoré z nich. Na mieste, kde stojíte, je vidieť rozdiel medzi prírode blízkym lesom a lesnou monokultúrnou výsadbou. Odtrhnem oči od informačnej tabule a obzerám sa. Vidím samé drevo. A je to tu! Rozdiely doslova bijú do očí! Obývačková stena je z úplne iného dreva ako dvere. Proste neskoro. Nie som už na tom správnom mieste – v lese pri tabuli, ale u tety v byte v paneláku. Aspoň že tie výhľady z okna mám, býva totiž na 4. poschodí.

Občas pozerám ľuďom na nohy. Hľadám povestné sandálky. Hľadám, ale nenachádzam. Za to vidím niečo, čo veľmi vzdialene pripomína rukavice. Aspoň mne, pretože každý prst je zvlášť. Lenže chlapík to má natiahnuté na nohách a veselo si vykračuje po Českom ráji. Mladá trojčlenná rodinka. Medzi sebou komunikujú po anglicky. A sú vnímaví voči svojmu okoliu, takže nenápadne to neodfotím. Rýchlo si spomínam na zopár anglických slov a lámanou angličtinou sa ho pýtam, či si môžem odfotiť jeho topánky. Nezaznelo stručné, jasné, výstižné a najmä jednoduché „Yes“, ale aj tak ma nedostal. Porozumel som jeho kladnej odpovedi. Rýchlo fotím, kým si to chlapík nerozmyslí. Ten však ochotne spolupracuje a ukazuje mi aj protišmykovú podrážku. Topánky popisuje záplavou slov, v ktorej sa miestami strácam. Ale iba miestami. Moja slovná zásoba je síce veľmi malá, ale zvedavosť a bohatá fantázia robia čo sa dá… i nedá. Nakoniec som našiel aj sandálky. Mala ich na nohách mladá mamička. V náručí mala malé dieťatko, ktoré uspávala. A aby toho nebolo málo, tak sa pohybovala mimo turistických chodníkov. Šla niekam medzi skalné ihly. Asi sa chcela vyhnúť ruchu turistického chodníka.

Zámok Hrubá skála. Vstupné 20 korún na prehliadku exteriéru bez sprievodcu, alebo 50 korún aj s interiérom a so sprievodcom. Lenže na sprievodcu treba čakať. Chodí síce pravidelne, každú hodinu. Nám sa však trištvrte hodiny čakať nechce. Kupujeme lacnejší lístok a ideme dnu. Časť zámku dnes funguje ako hotel. Zaujímavé. Preto neprekvapí, že je tu aj reštaurácia, ktorá po 17-tej slúži výhradne pre potreby ubytovaných hostí. Čapujú Plzeň. Za malé pivo pýtajú 38 korán a za veľké 50. Za veľké pivo necelé 2 € nie je až tak veľa. Veď sme v Českom ráji a navyše na zámku. Ja som však už pivo mal pri Valdštejne. Veľké pivo Rohozec tam stálo 38 korún.

Čo také by som Vám ešte povedal? Už asi nič. Slová nestačia. Proste treba sem ísť osobne a uvidieť to na vlastné oči a zažiť na vlastnej koži…

komentár 792 pridaný: 03.08.2020 - 19:19

Reakcie na komentár 792

Maros Maros 1

Krásna akcia Jozef, vyčerpávajúci komentár, oceňujeme hlavne podrobné a dôležité informácie o cenácha druhoch piva. grin Adminovi by som inak navrhoval zaradiť do štatistík doplniť okrem dosiahnutých vrcholov aj dosiahnuté pivá. grin .Niečo v štýle „Kriváň – 2494m“ – „Plzeň-10–2×veľké“ grin

komentár 793 pridaný: 05.08.2020 - 07:53
Vinco Vinco 2

Dobrý nápad Maroš. Niekedy to býva hodnotnejší údaj ako dosiahnutý vrchol grin
Pre mňa je to určite príjemnejšie. Po dosiahnutí niekoľkých pivných vrcholoch nebývam tak rozbitý, ako po tých horských tongue wink

P.S.: a Mišo dobre pripomenul. Akcia na Poľane z tohto pivného hľadiska nemá obdobu palec hore a bude asi ťažko prekonaná, ak neberiem do úvahy Trnovskú 13 grin grin A to nakoniec ani nemôžem porovnávať. Trnavská 13 je len taká slabá prechádzka bez brutálneho prevýšenia grin

komentár 795 pridaný: 05.08.2020 - 12:32
Rado Rado 3
zobraziť foto

Vinco na rok ťa beriem na Trnavskú trinástku a som zvedavý, ako budeš vyzerať keď absolvuješ tú „slabú prechádzku“ cool grin

komentár 796 pridaný: 05.08.2020 - 22:04
Turistická akcia: piatok - 31.07.2020 - Tribeč
Jozef Jozef 2

Dobre že vravíš Roman! Za chvíľku vložím fotky k akcii. Len drobný problém. Netrafil som pohorie ani republiku. Ale deň sedí! Snáď na najbližšej akcii už budeme spolu…

komentár 791 pridaný: 03.08.2020 - 16:37
Vinco Vinco 1

Klobúk dole Roman a Samo. Roman, ďalšia z Tvojich pikošiek. Myslel som si, že ma už ničím neprekvapíš, opak je však pravdou. Dúfam, že si na akciu nevolal iba Joža. Píš si, že keby som bol zdravotne fit, tak by som sa pridal aj ja. No musím počkať na výsledky kontroly. Dovtedy to nechcem unáhliť. Ver mi, že sa mi už nohy trasú a zažívam turistický absťák.

komentár 790 pridaný: 02.08.2020 - 14:49
Turistická akcia: nedeľa - 26.07.2020 - AT - Schneeberg
Duso Duso 1

Topili sme sa v zosuvoch asi od stredu az po vrchol!V hornej časti sme už liezli po 4 roch, myslím na 2 ruky a 2 nohy grin A aby nebola nuda, tak som dostaval krce do stehien STEREO, moje telo ale vie, že nerobím kompromisy, takže muselo fičať ďalej…Kedze ma to nezabilo, ideme dalej…grin

komentár 787 pridaný: 27.07.2020 - 13:17

Reakcie na komentár 787

Vinco Vinco 1

Ťažký stúpačik, dá sa povedať tečúci ste zvládli. Klobúk dole. Ale túra aj tak stála za to, nie Dušo? Tie pekné fotky o tom svedčia.

komentár 788 pridaný: 27.07.2020 - 14:26
Turistická akcia: sobota - 25.07.2020 - Veľká Fatra
Roman Roman 1

Nádhera!!! palec hore jedna z mojich srdcoviek

komentár 789 pridaný: 02.08.2020 - 08:06
Turistická akcia: štvrtok - 23.07.2020 - Nízke Tatry
Roman Roman 1

V noci som dumal ako ďalej druhý deň. Bolo mi jasné, že na Ramži bude minimálne spať polovica z nich a s jednou celtou pre oboch sa mi nechcelo spať vonku. Naviac v piatok už malo pršať. Zvolil som variantu do sedla Priehybka a po modrej do Heľpy. Však nepôjdem do sedla Priehyba, veď tam je asfaltka až dole. Amálka sa rozcvičila a poďme ho. Cesta zarastená tak, že jelene a medvede čo tadiaľ chodia už sa nemnožia. Nakoniec som poblúdil aspoň dva kilometre a vyšiel v polovici asfaltky sick. Amálka dve minúty pred príchodom autobusu stopla veľmi láskavého pána, ktorý nás odviezol až do Brezna. Doma sme skočili do bazéna a ani svalovicu sme nemali grin

komentár 785 pridaný: 25.07.2020 - 21:56

Reakcie na komentár 785

Vinco Vinco 1

Roman píšeš o Ramži. Takže mi z toho vychádza trojdňová akcia s Amálkou až na Čertovicu. Škoda, že vám to pre počasie nevyšlo. Klobúk dole a veľká pochvala Amálke za obdivuhodný výkon palec hore palec hore
Teba Roman chváliť nebudem, Ty starý lišiak, pre Teba je to brnkačka grin grin

P.S.: a auto zaparkované v Podbrezovej pod ochranou grin už tu má mohlo napadnúť o akú akciu ide grin grin

komentár 786 pridaný: 26.07.2020 - 08:20
Turistická akcia: štvrtok - 23.07.2020 - Vysoké Tatry
Vinco Vinco 1

Čo sa stalo priatelia, že ste na akciu nešli?
Pršalo vám?

komentár 781 pridaný: 23.07.2020 - 16:19

Reakcie na komentár 781

Jozef Jozef 1

Možno sú stále na dovolenke, ale nemajú k dispozícii takmer všadeprítomný internet. Alebo majú v zálohe veľmi obľúbený záložný plán, len nemali čas, alebo síl… Buď trochu trpezlivý Vincent. A ak tam neboli, aj tak dobre, nabudúce sa k ním pridáme!

komentár 782 pridaný: 23.07.2020 - 21:16
Maros Maros 2

Jozef to uhádol, prišli sme až dnes,tak sa tomu venujem až teraz. grin

komentár 783 pridaný: 24.07.2020 - 18:17
Turistická akcia: streda - 22.07.2020 - Nízke Tatry
Roman Roman 1

Vydarená akcia s Amálkou. Auto som zaparkoval tradične medzi policajnými autami v Podbrezovej. Kedže, chcú pomáhať a chrániť inej možnosti nebolo. Skoro ráno sme sa presúvali vlakom, chcel som sa konečne previesť telgártskou slučkou. Odporúčam. V Pustom poli vlak nestál, tak sme sa previezli až k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Amálka prvýkrát neuspela na stope, ale o 10 minút nás vzal autobus. Po hodine sme si vzali hodinovú prestávku, lebo mraky boli temné a temnejšie. Nakoniec som sa rozhodol, že viac budem veriť meteorológom ako svojim očiam. A dobre som urobil. Trasa bola skvelá, orientačne nenáročná, Martalúzka nádherná. Ani som neblúdil, až mi to také divnô bolo grin. Na Kráľovej holi sme dali vrcholové foto a o 10 minút nebolo vidieť vrchol stožiara z oblakov. Prepadol som neistote aj sme sa kus vrátili na stanicu a hodinu som čakal ako ďalej. Nakoniec sme pokračovali aj v 30 metrovej dohľadnosti. Po hodine to bola už len prechádzka pod oblakmi. Na útulni bola dobrá stovka turistov. Našťastie som si deň vopred rezervoval miesta na spanie, s tým, že prídem s dieťaťom. Spali sme v štite strechy. Amálka mala zážitok. Koniec rozprávky, zvyšok vám dorozpráva strýko Fedor grin.

komentár 784 pridaný: 25.07.2020 - 21:10
Turistická akcia: nedeľa - 19.07.2020 - CZ - Ještědsko-kozákovský hřbet
Vinco Vinco 1

Ajajáááááááááj Lenka. Zase žiadne fotečky cool grin

komentár 780 pridaný: 21.07.2020 - 22:01

1 2 3 4