Dnes je: streda - 24.4.2024, Meniny má: Juraj
Aktualizované: 23.04.2024

Fotografie z roku 2015On-line: 9

Akcie: 815

Foto galérie: 649

Videá: 282

Odkazy: 576

Komentáre: 1455

Login:

Heslo:

Stupeň turistickej aktivity

Stupeň

Názov
Počet turistických akcií
Popis

I. stupeň - Oťukávanie

Budúci nádejný turista

1 - 3

O existencii života mimo mesto už počul, ale zatiaľ takéto informácie prijíma s pochybovačným úsmevom na tvári. Dokumentárne filmy o prírode automaticky radí do žánru Sci - Fi. Raz príde deň, a on si to osobne preverí! Fakt netuší do čoho ide.

Začiatočník

4 - 8

Prežil svoje prvé nesmelé kontakty so životom mimo mesta. Síce sa neodvážil ísť ďalej ako zopár metrov za tabuľu označujúcu koniec mesta, ale v diaľke na obzore uvidel les! Proste krása. Nabudúce sa možno odváži aj vystúpiť z auta.

Zelenáč

9 - 12

Aktívne túži raz za čas vypadnúť z mesta preč. Pochopil, že s autom si už nevystačí a potrebuje poriadnu výbavu. Spolieha sa na overené skúsenosti turistov z Čiech, ktorí už majú za sebou zopár krízových situácií. Odporúčané sandále už má objednané.

Amatér

13 - 24

Prežil! Zatiaľ. Pochopil, že staré dobré a overené sandále sú mu v zime v podstate nanič. Ale nevzdáva to. Havajskú košeľu, slnečné okuliare a sandále opatrne ukladá na svoje miesto. Veď na budúci rok má byť údajne tiež leto.

II. stupeň - Nadšenie

Výletník

25 - 48

Tešil sa na to celú zimu. Sníval pri pozeraní fotografií z dávno minulých akcií. Dosiahne hrebeň. Určite! To dá! Dnes sa cíti obzvlášť isto. Veď sa dlhý čas zodpovedne na to pripravoval! Má našporené na lanovku! Len aby elektrika nevypadla.

Nadšenec

49 - 72

Nadšený za každého počasia! Z každej rastlinky, každého stromu, každého turistu, ktorého stretne, každého výhľadu, každého obláčika, každého chrobáčika, každej turistiky... Proste nadšený! Možno pri prvom vážnom stupáčiku trochu menej, ale nadšený!

Mierne pokročilý

73 - 96

Základy nie sú pre neho tajomstvom. Veď on je už predsa ďalej. Je mu jasné, že síce tá "Tesco" igelitka je sexy, ale existujú aj lepšie batohy. Napriek tomu si uvedomuje, že má ešte rezervy. Napríklad zvažuje, či si nabudúce nekúpi aj mapu.

III. stupeň - Zážitok

Svišť

97 - 120

Už tie trasy pozná. Má niečo predsa odchodené. Konečne sa môže venovať aj krásnym turistkám, ktoré na svojich potulkách prírodou stretne. Kvôli tomu sa naučil aj pískať na prstoch, aby mohol na nežnejšiu časť turistického sveta vypiskovať. Je tam toho, že sa pískať naučil až na staré kolená.

Skaut

121 - 199

Vždy pripravený. Najmä na situácie a úlohy, ktoré majú pred sebou ostatní. Pri tých svojich zisťuje, že má ešte medzery. Nevadí, veď od čoho je skaut? Aby sa učil. Už videl aj buzolu, síce iba na obrázku, ale! Tuší, kde je sever, síce nevie na čo mu to je, ale to zatiaľ nie je podstatné!

Pokročilý

200 - 299

Jednoznačne pokročilý! Keď sa obzrie za sebou, nechápe, ako mohol robiť také detské chyby. Nevadí, každý si tým musí prejsť. Pche, českí turisti, netreba ich počúvať, a keď, tak urobiť opak toho, čo radia. Už len aby dokázal aj prejsť tú trasu, keď už ju naplánoval.

IV. stupeň - Životný štýl

Vytrvalý

300 - 419

Hrebeň, vrchol, vodopád? Pekne pomaly. Pomaly ďalej zájdeš. Všetko bude. Krôčik ku krôčiku, potôčik ku potôčiku, vrchol k vrcholu, nevadí, že hľadá buzolu. Skôr či neskôr, príde do cieľa. Jediné, čo ho trochu mätie, je cesta cieľ?

Expert

420 - 560

Na to zoberte jed, že som expert! Pre istotu aj dva krát. Zicher je zicher. A tie provokačné reči ostatných, že jeho skratka nie je skratka! Za to môžu lesní robotníci, pretože vyrúbali les aj s turistickým značením! No dobre, čiastočne aj on zlyhal. Veď aj expert je občas človek. Najmä, keď sa pozabudne.

Nezmar

561 - 750

Neodradí ho žiadne počasie, žiadna vzdialenosť, žiadne prevýšenie, žiadny medveď, žiadne ale, ani lebo medveď ani nič iné. Veď nikde nie je napísané, že to musí dať na prvý krát a za jeden deň. On má čas, i keď nemá hodinky. A to ho má naozaj zaujímať koľko je hodín? Prečo?

V. stupeň - Splynutie s prírodou

Matador

751 - 1200

Všetky zvieratká v lese mu už tykajú. Nikdy nezabudne so žiadnym z nich prehodiť zopár slov. Rozpráva sa s nimi častejšie, ako s rodinnými príslušníkmi. Počkať! Má vôbec nejakú rodinu? Musí sa hlboko zamyslieť! Loví v pamäti. Húta. Rozmýšľa. Má. Len si nie je na 100% istý. A kto si je v dnešnej dobe istý!

Extrémista

1201 - 2000

Prečo ho ľudia považujú za divocha? Snáď on za to môže, že v jeho jaskyni sa medvede striedajú ako na bežiacom páse? Za posledných päť rokov sa u neho vystriedalo šesť medveďov - nájomníkov. A to má najlacnejšiu ponuku široko - ďaleko.

Pustovník

nad 2000

Neverí v život v meste. Mesto neexistuje. Prečo by aj malo existovať! Veď to by si pamätal. Ľudia, ktorí ho stretnú, v panike pred ním utekajú preč. Považujú ho za Yetiho. Nechápe prečo. Veď Yeti je jeho blízky sused a vyzerá úplne inak, ako on. Že by boli blízki príbuzní?