Dnes je: štvrtok - 28.9.2023, Meniny má: Václav

Úvod

Aktualizované: 28.09.2023

Návštevy: 106148

Fotografie z roku 2015Akcie: 785 Foto galérie: 625 Videá: 266 Odkazy: 567 Komentáre: 1404

Login:

Heslo:

On-line: 3

Detail uskutočnenej akcie

Vložil: Vinco
Dátum: sobota - 31.12.2022
Pohorie: Považský Inovec
Vzdialenosť: 13.8 km
Čas: 5h
Stúpanie: 335 m
Klesanie: 335 m
Náročnosť trasy: 4
Body do rankingu: 38.8
Mapa:
Turista sa prih. / ospr. zúčastnil
Vinco Vinco Ne - 06.11.2022
Danka Danka Ne - 06.11.2022
Peter Peter Ne - 06.11.2022
Jozef Jozef Po - 21.11.2022
Roman Roman Ut - 22.11.2022
Dušan Dušan So - 26.11.2022
Lenka Lenka So - 10.12.2022
Dodo Dodo So - 10.12.2022
Hostka 2 Hostka 2 So - 10.12.2022
Rado Rado Ne - 11.12.2022
Ľudka Ľudka Ne - 25.12.2022
Hostka 3 Hostka 3 Ne - 25.12.2022
Hosť 1 Hosť 1 Ne - 25.12.2022
Bubo Bubo Št - 29.12.2022
Hostka 1 Hostka 1 Št - 29.12.2022
Maroš Maroš Pi - 30.12.2022

Tak bohuzial sa s Adku nezucastnime nakonec, lebo Ada dosiahla svoje zivotne prvenstvo a nieco na sebe zlomila. smile

Aďka Aďka Pi - 30.12.2022

Vid. Maros

Samo Samo Pi - 30.12.2022

Fotky a videa z akcie

prehrať videoprehrať video

Trasa akcie

Beckov, parkovisko – Náučný chodník Sychrov – Medzinárodná diaľková trasa E8 – Cyklo-chodník, Beckovský okruh – Kálnica, Dolný koniec – Náučný chodník Beckovské Skalice – Skalice (325 m) – 3 vyhliadky, Beckovské Skalice – Beckov, parkovisko

Poznámka k akcii

5. ročník Silvestrovského výstupu spolku PAT a MAT

Naša komorná Silvestrovská akcia zavíta tento rok do Považského Inovca.

Štartovať budeme pod hradom Beckov. Náučným chodníkom Beckovské Skalice sa dostaneme na päť vyhliadok. Medzi treťou a štvrtou vyhliadkou sa nachádza ohnisko. Tu absolvujeme slávnostný prípitok a budeme opekať, takže nezabudnúť si jedlo na opekanie a pitivo na pripíjanie.
Trasa bude ďalej nasledovať do obce Kálnica, kde nastúpime na cyklo-chodník Beckovský okruh. Do Beckova prídeme po Náučnom chodníku Sychrov, kde si pri klesaní vychutnáme výhľady na hrad Beckov.

Akcia nie je náročná ani dĺžkou a ani výškou. Nebojte sa toho a s dôverou sa prihlasujte.
Je to jedna z tých akcií, ktorá je slávnostná a na ktorej sa môžeme spoločne zísť v hojnejšom počte. Samozrejmosťou je dobrá nálada a pekné zážitky. Na programe bude aj bilancovanie uplynulej turistickej sezóny.

Začiatok akcie v Beckove na mieste štartu (parkovisko) je o 9.00 hod.
Doprava bude riešená podľa počtu prihlásených deň pred akciou.

Na Silvestra dovidenia!

Komentáre:

Vinco Vinco
4

Úvod

Veľká škoda. Optimistický začiatok, čo? Ale nie. Veľká škoda. Pokus o rekord spolku v počte účastníkov na turistickej akcii nám opäť nevyšiel. Účasť v počte 14 (slovom štrnásť) účastníkov s cieľom „vytopiť nejakú tu slaninku“ po Vianočných gastronomických orgiách aspoň dorovnala rekord. Aj to sa počíta. Ale predsa len sme jeden rekord na tejto akcii prekonali a stanovili. Chvíľka napätia… Teraz každý šrotuje vo svojej hlavičke o aký to rekord ide. Ale ja vám ho prezradím. Rekord spočíva vo veku najmladšieho a najstaršieho účastníka na akcii spolku. Najmladším účastníkom bola malilinká 9 mesačná kvetinka – Agátka, hrdo nesúca sa v maminom a neskôr tatinkovom nosiči. Najstarší účastník bol 699 mesačný nemenovaný člen spolku grin wink Toľko matematika a štatistika.

Na úvod chcem ešte spomenúť pár mojich postrehov zo začiatku akcie. Na miesto štartu sme my Vrbovčania dorazili prví. Nasledovali Dechtičania a Kátlovčania a potom ostatní turisti. Už pohľady na prvých po nás prichádzajúcich účastníkov ma trocha zarmútili. Je pravda, že počasie nebolo úplne ideálne. Aj to, že zrejme nezabralo moje tradičné modlenie sa za dobré počasie. Ale klesať na duchu kvôli počasiu nie je na mieste. Osobne som zažil na túrach aj oveľa horšie počasie, ale nikdy som ani nepomyslel, že by som nikam nešiel kvôli počasiu a zvlášť v tak slávnostný deň, akým je Silvester a možnosť sa raz v roku stretnúť s väčším počtom členov. Možno boli moje pocity prehnané, alebo to tak nebolo. Skúste ma vyviesť z tohto omylu.

Putujeme

Na chvíľu som nechal
„stádo PATov a MATov“ bez dozoru a hneď si robia čo chcú. Proste vydali sa v nestráženú chvíľu opačným smerom, ako bola trasa naplánovaná. Kým som sa dostal k vedúcim spoluturistom, bolo už neskoro vracať sa späť. A tak som zhodnotil, že je to aj lepšie, vzhľadom na plánovaný program a čas. Predsa obedovať sa má na obed a nie o desiatej. Takto asi vychádzala prestávka na vyhliadkach, kde sme si chceli pôvodne opekať. Ale aj toto sa počas nášho putovania zmenilo. Dnešná Silvestrovská akcia bola proste o zmenách, ktoré ako viete dosť zle znášam. Proste Monk – Vinco. Ale musím teraz uznať, že tieto zmeny boli vhodné a blahodarné grin

Výhľady na hrad Beckov
sme teda absolvovali už v úvode stúpania po Náučnom chodníku Sychrov. Pri intenzívnom stúpaní na pomyselný hrebeň ma zaujala slivková alej, ktorá je presne v strede lúky. Bolo to fotogenické a videogenické miesto. Až po vrcholové miesto, kde sme sa stočili prudko doprava na obec Kálnica, sme boli roztiahnutí a roztrasení ako ovečky na paši.

Približne v polovici cesty do Kálnice
nás zaujala malá vodná plocha, ktorá ako som zistil na mape, tam ani nemá byť, ale bola. Tu prvý krát Jozef vypustil na obhliadku drona. Ja už som videl jeho neskutočné zábery, ktoré sa objavia v mojom videu. Musím povedať, že Jožo sa posunul v natáčaní dronom o veľký kus ďalej. Má výborný cit zachytiť pekné miesta, čo mne občas chýba. Ale každý sme iný a každý ma špecifický cit pre vnímanie krásy. A o tom je rozmanitý svet a rozmanití ľudia.

Pred a aj za Kálnicou
prišlo k zmenám. Prvá bola, že Rado dostal chuť na „čapáka“ v obci a tak odbočil, aby sa neskôr k nám pripojil. Nakoniec skončil s plechovkou kúpenou v supermarkete. Ak sa mýlim Rado, oprav ma. Tesne za obcou opäť prebehla vzbura voči mne. Niektoré „neposlušné ovečky“ príliš pozerajú do mobilov a skúmajú nemennú trasu grin A tak sa konala prudká odbočka doprava, sledujúca Včelársky náučný chodník J. M. Hurbana. Cieľom bol turistický prístrešok v časti zvanej Veľký Hrabovník, kde sme si chceli dať prestávku a poopekať si poživeň.

Turistický prístrešok
nám poskytol miesto pre oddych. Mohli sme si sadnúť, niečo popiť a niečo zajesť. Hlavný program bola opekačka. Roman bol ako vždy perfektne pripravený na túto činnosť. Oheň založil s ľahkosťou ostrieľaného zálesáka. Nezastavilo ho ani vlhké počasie a vlhké drevo. My ostatní sme pridali ruky k dielu. Ponosili sme drevo a pripravili palice na opekanie. O chvíľu sme sa mohli zísť okolo ohňa a opiecť si párky, špekáčiky ale aj chlebík. Každí podľa svojej chuti. Nakoniec sme zmenežovali dohárajúci oheň a mohli sa vydať ďalej.

Pri ceste k vyhliadkam
po Náučnom chodníku Beckovské Skalice nás privítal samotný vrch Skalice. Chvíľu sme tu pobudli, prečítali informačnú tabuľu a pokochali sa opätovnými výhľadmi na hrad Beckov. Na prvej vyhliadke sme slávnostne odovzdávali certifikáty Danke, Petrovi a SNP-éčkarovi Radovi. Rado získal hneď dva, čo je unikát. Letná SNP-éčka mu výdatne pomohla. Dovoľte mi, aby som znovu pogratuloval všetkým trom certifikantom.

Na tejto vyhliadke opäť Jožo vypustil drona na obhliadku. Fotografie, ktoré sú už vo fotogalérii sú unikátne a dávajú obraz o tomto vyvýšenom mieste, ktoré sledujeme z diaľky vždy, keď autom ideme okolo Beckova.

Posledná časť trasy
obsahovala návštevu ešte dvoch vyhliadok, na ktorých človek pri dobrej viditeľnosti vidí pekný kus Považského podolia i okolité pohoria. Nám dnes bola táto možnosť odopretá vďaka nepriaznivému hmlistému počasiu. Nevadí, možno niekedy nabudúce sa tu opäť vyskytneme a výhľady uvidíme. Nechajme sa prekvapiť.

Do cieľa sme prišli po ukončení púte po náučnom chodníku drsnou asfaltkou vedúcou do obce Beckov. Nakoľko sme sa v polovici cesty museli rozlúčiť (môj povoz odchádzal skôr) neabsolvoval som úplný záver akcie. Neviem čo sa udialo na parkovisku v cieli a zrejme mi to ani nikto neprezradí a nepovie. A tak zostanem ochudobnený o posledné zážitky Silvestrovskej ak­cie.

Záver

Ďakujem všetkým za účasť. Za skvelú atmosféru a zážitky a za prítomnosť každého, čím neopakovateľne obohatil túto akciu.
Je mi veľmi ľúto, že na poslednú chvíľu museli odvolať svoju účasť Aďka, Ľudka a Maroš. Život je však raz taký. Raz to ide, inokedy nie.

Majte sa krásne a Dovidenia pri budúcej turistickej akcii.

komentár: 1331 pridaný: 03.01.2023 - 19:31
Jozef Jozef
3

Bolo len otázkou času, kedy k tomu príde. Každý rok na Silvestra nemôže byť dobré počasie. Ale zároveň platí, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Preto sme si z mrholenia a neprítomnosti výhľadov veľa nerobili. Náladu nepokazilo ani takmer všade prítomné blato. Veď mohlo ešte viac pršať i blata mohlo byť viac. Až toľko, že by topánky vyzúvalo. Ale nie je až tak zle a možno práve preto sa nás zišlo tak veľa.

Nespoznávam Vincenta. Frfle, nadáva. Odhalil pokus o zmenu trasy. Bráni sa ako najlepšie vie. Ale mu to nepomáha. Lebo upravením trasy získame ako bonus altánok. Veľmi neochotne sa poddáva. A to je prekvapivé. Lebo doteraz ak bol na akcii on, zakaždým trval na zachovaní trasy. Nesmela sa skrátiť ani o meter a posunúť akýmkoľvek smerom tiež. Iné mu vlastne ani nezostávalo. Zostal by totiž sám.

V pláne je aj opekačka. Zatiaľ to však vyzerá viac na výrobu utopenca, ako na opekanie špekačiek. Len tá cibuľa nám chýba. To sa nám akože podarí zapáliť aj oheň? Drevo je mokré. Roman povedal, že sa podarí a hotovo. Ostatní chlapi poslušne lámu mokro-suché halúzky a nosia na kopu. Pod kopou sa na svoj životný výkon rozcvičuje Pepo. Roman nekecal. Pepo nezlyhalo. Zvýšená vlhkosť všade navôkol mu nezabránila v jeho činnosti. Síce zo začiatku to vyzeralo viac na údenie, ako opekanie, ale to netrvalo dlho. Miesta pri ohni sa začínajú zapĺnať.

Vincent sa úplne zmenil! Sám sa dožaduje zmeny trasy! A s úsmevom na tvári! Takýto obrat mi vyráža dych! Tak nie. Pri detailnejšom pohľade na vec zisťujeme, že Vincent má snahu vrátiť sa na pôvodnú trasu. Takže žiadne prekvapenie. No ale toto nie! Žiadne odbočovanie. Lebo by sme zbytočne strácali výšku. Šli by sme dole, ale len preto, aby sme potom znovu mohli ísť hore a dostali sa na tú výšku, kde sme už teraz. Nič by sme nezískali. A navyše, ešte máme plné bruchá od špekačiek.

Ďalšia zmena trasy. Vincentove protesty si už nik nevšíma. Proste treba zmenu. Situácia si to vyžaduje. Hlavne jeho situácia. Aby stihol aj odchod auta do Vrbového. Ak nechce, môže ísť aj peši. Ďalších asi 35 kilometrov. Znovu kapituluje. Musí. Už druhý raz za deň. Pamätný to deň.

Pri konci si podávame ruky. Zaznie jedno zo želaní „Nech je budúci rok lepší, ako bude!“ A takýchto múdrostí zaznelo viacero, len som si ich, žiaľ, nezapamätal. Naozaj treba natáčať, lebo mnoho vecí nenávratne pohltí prach času. A to je v nejednom prípade veľká škoda. A možno práve preto vláči Vincent tak veľa bateriek stále so sebou…

komentár: 1330 pridaný: 03.01.2023 - 13:50
Bubo Bubo
2

Ahojte, co ste to vybrali za trasu? Na silvestra 5 hodinovy okruh?

komentár: 1326 pridaný: 28.12.2022 - 15:32

Reakcie na komentár 1326

Vinco Vinco
1

Bubo, na Silvestra vyberáme tradične krátke túry.
Zo šiestich doterajších Silvestrovských akcií boli štyri 5 hodinové.

komentár: 1327 pridaný: 28.12.2022 - 19:29

Reakcie na komentár 1327

Bubo Bubo
1

Ok teda, skusim co to da , vidim, ze to bude velka akcia tolko ludii prihlasenych

komentár: 1328 pridaný: 29.12.2022 - 14:15
Lenka Lenka
1

Ahoj Vincent,

tento rok si Silvestrovskú turistiku nenechám ujsť. A teda ani Dominik a Agátka, čo by hosťka. My budeme mať dopravu vlastným autom, ale keby niečo budeme mať z Vrbového určite jedno miesto voľné.

komentár: 1322 pridaný: 10.12.2022 - 20:11

Reakcie na komentár 1322

Vinco Vinco
1

Paráááááááááááda Lenka, Dominik a Agátka. Som nesmierne rád, že tento rok na Silvestra budete prítomní a úprimne sa teším palec hore wink

Ak máte teda jedno miesto voľné, tak by som sa k vám rád pridal. Z Vrbového asi pôjdem sám. Samozrejme, ak vám to nebude vadiť.

komentár: 1323 pridaný: 10.12.2022 - 22:34

Reakcie na komentár 1323

Lenka Lenka
1

Máme Vincent, a ešte sa k nám pridá kamarát od Myjavy smile to sa akurát všerltci zmestíme do auta. Už sa moc teším.

komentár: 1325 pridaný: 25.12.2022 - 14:57