Dnes je: streda - 24.4.2024, Meniny má: Juraj
Aktualizované: 23.04.2024

Fotografie z roku 2012On-line: 7

Akcie: 815

Foto galérie: 649

Videá: 282

Odkazy: 576

Komentáre: 1455

Login:

Heslo:

Detail akcie Prachovské skály

Detail uskutočnenej akcie

Vložil:
Jozef
Dátum:
nedeľa - 16.07.2023
Pohorie:
CZ - Jičínská pahorkatina
Vzdialenosť:
7 km
Čas:
2h 38m
Stúpanie:
372 m
Klesanie:
372 m
Náročnosť trasy:
3
Body do rankingu:
26.1
Mapa:
Turista sa
prih. / ospr.
účasť
Jozef Jozef
Ne - 16.07.
Hosť 1 Hosť 1
Ne - 16.07.

Fotky a videa Videné: 19

prehrať videoprehrať video

Trasa akcie

Prachov, vstup do skal – Pod brankou – Křižkovského vyhlídka, odb. – Křižkovského vyhlídka – Křižkovského vyhlídka, odb. – U hlaholské vyhlídky – Hlaholská vyhlídka – U Hlaholské vyhlídky – Jeskyne Bratrská modlitebna – Rumcajsova vyhlídka – Hakenova vyhlídka – Všetečkova vyhlídka, odb. – Všetečkova vyhlídka – Všetečkova vyhlídka, odb. – Schilkova vyhlídka, odb. – Schilkova vyhlídka – Schilkova vyhlídka, odb. – Císařská chodba – Nad Císařskou chodbou – Vyhlídka Míru, odb. – Vyhlídka Míru – Vyhlídka Míru, odb. – U buku – Vyhlídka Českého ráje – Myší díra – Zadní Točenice, rozc. – Pod Prachovskou jehlou – Prachvoské skály, turistická chata (pivo) – Skautská vyhlídka – Prachovské skály, turistická chata – Pelíšek – Zelená rokle, rozc. – Pechova vyhlídka – Nad Fortunou – Skalní rokle Fortuna – Vyhlídka Šikmá věž – U buku – Pod brankou – Prachov, vstup do skal

Poznámka k akcii

Krížom – krážom cez Prachovské skály.

Komentáre:

Jozef

Jozef

1

Znovu parkujeme na takmer prázdnom parkovisku. Prachovské skály sú však podstatne známejšie ako Besedické. Preto tu nie je žiaden automat, ale parkovné vyberá človek. Zrovna, keď už po včerajších skúsenostiach máme dostatok mincí. Nevadí, zaplatíme pre istotu papierovou. Tentoraz chcú po nás rovných 100 českých korún. Podávam dvestovku. Obratom ju dostávam naspäť s tým, že už je neplatná. To snáď nie. Vraj nemá dostatočne široký pásik a už je asi rok stiahnutá z obehu. Ešte nám ju vraj v banke vymenia, ak to necháme tak, tak potom neskôr, už iba v národnej banke. No nič, vyťahujem ďalšiu papierovú v poradí. Tá už je našťastie v poriadku.

Je to tu iné ako u nás. Prídete sem niečo po deviatej a ste na parkovisku prví. Domáci majú čas. Viac menej je to v pohode. Trasy sú tu kratšie a menej náročné ako u nás. Niektorí začínajú pred obedom a sú aj takí, čo začínajú poobede. Keď sme my okolo 14tej schádzali dolu k autu, oni ešte len šli hore. Tu si to však môžu dovoliť. Aj nemať ruksak s vodou. Tu je všetko a všade na skok. Za 3 – 4 hodiny dokážu pri troche šťastia a dostatku síl obehať celé Prachovské skály a k tomu vypiť aj 1 – 2 pivá na chate ako tekutý bonus.

Znovu nás čaká množstvo vyhliadok, skalných chodieb a najmä množstvo schodov. Znovu vidíme hrad Trosky. Nabudúce ho už musíme naozaj navštíviť. Tentoraz sa nám to už nepodarí, pretože máme na to už iba pondelok a práve v tento jediný deň je hrad zatvorený. Jedna z roklín sa nazýva Myšacia diera. Názov možno dostala preto, že je v nej najužšie miesto Prachovských skál, na jednom mieste iba 40 cm priechod. Aby sme všetko stihli obehnúť sme raz hore, raz dole. Výškové rozdiely prekonávame hlavne vďaka schodom. Stále stretáme tých istých ľudí. Sa už aj miestami dôverne zdravíme ako starí známi. Deti nezabudnú nakuknúť do každej diery. Evidentne sa žiadneho obra či draka neboja.

Je to krásne miesto. Ale všetko raz končí. Aj my už končíme a klesáme k autu. Veď sa sem možno vrátime a možno v trochu inej zostave. Znovu končíme okolo 14tej a znovu je parkovisko plné. Dokonca tu majú aj trasu pre kočíky, ale neprekvapivo je to najmenej zaujímavá trasa Prachovských skál. Za to vstupné cca 180 korún (ja a jeden senior) by som radšej kočík nechal v kufri auta a šiel inakadiaľ…

komentár: 1406 pridaný: 19.07.2023 - 10:26