Geomorfologický celok je pre nejedného z nás mnoho nehovoriacim pojmom. Nadriadenou jednotkou je oblasť a podriadenou jednotkou podcelok. Všetky tieto pojmy sú geomorfologickými jednotkami. Na úrovni geomorfologického celku sa objavuje väčšina zemepisných názvov, ktoré mnohí z nás vnímajú ako pohorie. Preto sme sa pri spracúvaní pohorí zamerali práve na geomorfologické celky. Zoznam geomorfologických jednotiek je k dispozícii tu: zdroj.
Takto geomorfologicky rozčlenili Slovensko geografi Mazúr a Lukniš. Kus dobrej práce síce vykonali už v roku 1986, ale predpokladá sa, že ešte príde k „menším“ zmenám, najmä pri posune hraníc medzi jednotlivými geomorfologickými celkami. Mapa geomorfologického členenia Slovenska je k dispozícii tu: zdroj.
K pohoriam neoddeliteľne patria i vrchy. Na Slovensku ich máme požehnane! Celkovo ich na našom území je 7283! A to sme akože malá krajina! Zoznam vrchov je k dispozícii tu: zdroj. Nejeden z vrchov uvedených v tomto zozname má podstatne bližšie k výškovej kóte ako k poctivému vrchu. My sme však medzi nimi rozdiel nerobili a uviedli sme všetky.
Ak si chcete overiť, ktorý vrch patrí do ktorého pohoria (geomorfologického celku), musíte ísť na katastrálnu mapu, dostupná tu: zdroj. Na to, aby ste videli vrchy, musíte mať nadstavenú základnú mapu. Do políčka napíšte názov pohoria (geomorfologického celku). Aby ste na mape videli vrchy (názov + údaj o výške), musíte mapu zväčšiť aspoň na 0,6 km. Zdá sa Vám to moc náročne, zložité, zdĺhavé…? Nechce sa Vám do toho? V tom prípade kliknite na pohorie na našej mapke. Zobrazí sa Vám krátka informácia o pohorí, zopár našich fotiek (ak sme pohorie navštívili) a zoznam vrchov pohoria.
Čierna hora
Najvyšší vrch: Roháčka (1029 m)
Rozloha: 254 km2
Čierna hora je najvýchodnejšou časťou Slovenského Rudohoria. Reliéf pohoria je vrchovinový až hornatinový. Dominujú plošiny so skalnými útvarmi, ktoré sa zachovali na odolnejších horninách. V pohorí je vybudovaná umelá vodná nádrž Ružín. Najvyšším vrchom je síce Roháčka, ale turistami najviac vyhľadávaným vrchom je Čierna hora (1 025 m), ktorá ako jediná po najvyššom vrchu presahuje nadmorskú výšku 1 000 m.
Čierna hora sa delí na tieto podcelky:
- Roháčka
- Bujanovské vrchy
- Pokryvy
- Sopotnické vrchy
- Hornádske predhorie
Pohorie patrí medzi mierne teplú až chladnú klimatickú oblasť. Čiernu horu pokrývajú lesy, lúky, pasienky a orná pôda. Prevažná časť pohoria – 80 % je zalesnená. Prevažujú listnaté, hlavne bukové lesy. Vo vyššej severnej časti smrekové a zmiešané lesy.
Zdroje:
Zoznam vrchov pohoria:
Poznámka:
- ak sa za názvom vrchu nachádza * (hviezdička) znamená to, že:
Vrch nie je v "Zozname vrchov", ktorý zverejňuje "Úrad geodézie, kartografie a katastra SR". Napriek tomu tento vrch môžeme nájsť na niektorých turistických mapách.