Geomorfologický celok je pre nejedného z nás mnoho nehovoriacim pojmom. Nadriadenou jednotkou je oblasť a podriadenou jednotkou podcelok. Všetky tieto pojmy sú geomorfologickými jednotkami. Na úrovni geomorfologického celku sa objavuje väčšina zemepisných názvov, ktoré mnohí z nás vnímajú ako pohorie. Preto sme sa pri spracúvaní pohorí zamerali práve na geomorfologické celky. Zoznam geomorfologických jednotiek je k dispozícii tu: zdroj.
Takto geomorfologicky rozčlenili Slovensko geografi Mazúr a Lukniš. Kus dobrej práce síce vykonali už v roku 1986, ale predpokladá sa, že ešte príde k „menším“ zmenám, najmä pri posune hraníc medzi jednotlivými geomorfologickými celkami. Mapa geomorfologického členenia Slovenska je k dispozícii tu: zdroj.
K pohoriam neoddeliteľne patria i vrchy. Na Slovensku ich máme požehnane! Celkovo ich na našom území je 7283! A to sme akože malá krajina! Zoznam vrchov je k dispozícii tu: zdroj. Nejeden z vrchov uvedených v tomto zozname má podstatne bližšie k výškovej kóte ako k poctivému vrchu. My sme však medzi nimi rozdiel nerobili a uviedli sme všetky.
Ak si chcete overiť, ktorý vrch patrí do ktorého pohoria (geomorfologického celku), musíte ísť na katastrálnu mapu, dostupná tu: zdroj. Na to, aby ste videli vrchy, musíte mať nadstavenú základnú mapu. Do políčka napíšte názov pohoria (geomorfologického celku). Aby ste na mape videli vrchy (názov + údaj o výške), musíte mapu zväčšiť aspoň na 0,6 km. Zdá sa Vám to moc náročne, zložité, zdĺhavé…? Nechce sa Vám do toho? V tom prípade kliknite na pohorie na našej mapke. Zobrazí sa Vám krátka informácia o pohorí, zopár našich fotiek (ak sme pohorie navštívili) a zoznam vrchov pohoria.
Javorie
Najvyšší vrch: Javorie (Lažtek) (1044 m)
Rozloha: 222 km2
Pohorie patrí medzi tzv. zabudnuté, mnoho turistov sem nechodí. Leží južne od Zvolena a Detvy. Pre pohorie sú typické roztratené osídlenie, malebné horské usadlosti, osamotené zvoničky, políčka, pasúci sa dobytok a lesná zver. Veľkú časť pohoria zaberá Vojenský výcvikový priestor Lešť, ktorý je neprístupný pre verejnosť.
Javorie sa delí na tieto podcelky:
- Javorianska hornatina
- Lomnianska vrchovina
- Podlysecká brázda
Pohorie Javorie má oválny tvar, čo je asi jediný viditeľný znak toho, že je sopečného pôvodu. Reliéf má vrchovinový až hornatinový charakter. Povrch je z väčšej časti zalesnený bučinami a jedľo – bučinami. V suchších častiach pohoria rastú dubiny a dubo – hrabiny. V pohorí nájdeme aj trvalé trávnaté porasty, menej často oráčiny a ovocné sady.
Zdroje:
Zoznam vrchov pohoria:
Poznámka:
- ak sa za názvom vrchu nachádza * (hviezdička) znamená to, že:
Vrch nie je v "Zozname vrchov", ktorý zverejňuje "Úrad geodézie, kartografie a katastra SR". Napriek tomu tento vrch môžeme nájsť na niektorých turistických mapách.