Geomorfologický celok je pre nejedného z nás mnoho nehovoriacim pojmom. Nadriadenou jednotkou je oblasť a podriadenou jednotkou podcelok. Všetky tieto pojmy sú geomorfologickými jednotkami. Na úrovni geomorfologického celku sa objavuje väčšina zemepisných názvov, ktoré mnohí z nás vnímajú ako pohorie. Preto sme sa pri spracúvaní pohorí zamerali práve na geomorfologické celky. Zoznam geomorfologických jednotiek je k dispozícii tu: zdroj.
Takto geomorfologicky rozčlenili Slovensko geografi Mazúr a Lukniš. Kus dobrej práce síce vykonali už v roku 1986, ale predpokladá sa, že ešte príde k „menším“ zmenám, najmä pri posune hraníc medzi jednotlivými geomorfologickými celkami. Mapa geomorfologického členenia Slovenska je k dispozícii tu: zdroj.
K pohoriam neoddeliteľne patria i vrchy. Na Slovensku ich máme požehnane! Celkovo ich na našom území je 7283! A to sme akože malá krajina! Zoznam vrchov je k dispozícii tu: zdroj. Nejeden z vrchov uvedených v tomto zozname má podstatne bližšie k výškovej kóte ako k poctivému vrchu. My sme však medzi nimi rozdiel nerobili a uviedli sme všetky.
Ak si chcete overiť, ktorý vrch patrí do ktorého pohoria (geomorfologického celku), musíte ísť na katastrálnu mapu, dostupná tu: zdroj. Na to, aby ste videli vrchy, musíte mať nadstavenú základnú mapu. Do políčka napíšte názov pohoria (geomorfologického celku). Aby ste na mape videli vrchy (názov + údaj o výške), musíte mapu zväčšiť aspoň na 0,6 km. Zdá sa Vám to moc náročne, zložité, zdĺhavé…? Nechce sa Vám do toho? V tom prípade kliknite na pohorie na našej mapke. Zobrazí sa Vám krátka informácia o pohorí, zopár našich fotiek (ak sme pohorie navštívili) a zoznam vrchov pohoria.
Bukovské vrchy
Najvyšší vrch: Kremenec (1210 m)
Rozloha: 378 km2
Bukovské vrchy sú typické riedkym osídlením. S takýmto riedkym osídlením sa nestretneme nikde inde na Slovensku. Riedke osídlenie je typické aj pre ukrajinskú a poľskú časť tohto kúta Európy. Lesy sú pôvodného pralesného typu, hrebene hôr sú striedavo pokryté lesmi a hoľami, z ktorých sa otvárajú ďaleké výhľady.
Bukovské vrchy sa delia na tieto podcelky:
- Bukovce:
- Ruská kotlina
- Runinská kotlina
- Sedlická kotlina
- Uličská kotlina
- Nastaz
Tento kút, ktorý je rozdelený medzi tri krajiny (Slovensko, Poľsko a Ukrajinu), zvyknú niektorí nazývať aj Východné Beskydy ale často sa stretneme aj s označením Poloniny. Názov („Poloniny“) je odvodený od kvetnatých horských lúk nad hornou hranicou lesa – polonín. Nachádza sa tu najvýchodnejší bod Slovenska.
Poliaci nazývajú svoju časť pohoria Bieszcady (Bieščady) a Ukrajinci Bukovské Poloniny (niekedy aj Bukovské vrchy). Najvyšším vrchom na poľskej strane je Tarnica 1 346 m a na ukrajinskej strane vrch Пікуй 1 408 m (Pikuj). Toto pohorie, rozdelené medzi tri krajiny býva občas súhrnne nazývané aj Východné Beskydy.
Bukovské vrchy sú jediným územím na Slovensku, kde voľne žije populácia zubra hrivnatého. V ukrajinskej časti pohoria sa nachádza „Užocké sedlo“, ktoré je najľahším priechodom medzi údolím rieky Uh a údolím rieky Dnester. O dôležitosti sedla svedčí i fakt, že za prvej svetovej vojny tu prebiehali prudké boje medzi ruskými vojskami a vojskami Rakúsko – Uhorska.
Zdroje:
Zoznam vrchov pohoria:
Poznámka:
- ak sa za názvom vrchu nachádza * (hviezdička) znamená to, že:
Vrch nie je v "Zozname vrchov", ktorý zverejňuje "Úrad geodézie, kartografie a katastra SR". Napriek tomu tento vrch môžeme nájsť na niektorých turistických mapách.