Dnes je: streda - 24.4.2024, Meniny má: Juraj
Aktualizované: 23.04.2024

Fotografie z roku 2015



On-line: 4

Akcie: 815

Foto galérie: 649

Videá: 282

Odkazy: 576

Komentáre: 1455

Login:

Heslo:

Informácia o geomorfologickom celku Moravsko-sliezske Beskydy

vznik pohorí členitosť územia geomorfologické pojmy zoznam geomorfologických celkov geomorfologické členenie SK geomorfologické členenie CZ geomorfologické členenie AT

Geomorfologický celok je pre nejedného z nás mnoho nehovoriacim pojmom. Nadriadenou jednotkou je oblasť a podriadenou jednotkou podcelok. Všetky tieto pojmy sú geomorfologickými jednotkami. Na úrovni geomorfologického celku sa objavuje väčšina zemepisných názvov, ktoré mnohí z nás vnímajú ako pohorie. Preto sme sa pri spracúvaní pohorí zamerali práve na geomorfologické celky. Zoznam geomorfologických jednotiek je k dispozícii tu: zdroj.

Takto geomorfologicky rozčlenili Slovensko geografi Mazúr a Lukniš. Kus dobrej práce síce vykonali už v roku 1986, ale predpokladá sa, že ešte príde k „menším“ zmenám, najmä pri posune hraníc medzi jednotlivými geomorfologickými celkami. Mapa geomorfologického členenia Slovenska je k dispozícii tu: zdroj.

K pohoriam neoddeliteľne patria i vrchy. Na Slovensku ich máme požehnane! Celkovo ich na našom území je 7283! A to sme akože malá krajina! Zoznam vrchov je k dispozícii tu: zdroj. Nejeden z vrchov uvedených v tomto zozname má podstatne bližšie k výškovej kóte ako k poctivému vrchu. My sme však medzi nimi rozdiel nerobili a uviedli sme všetky.

Ak si chcete overiť, ktorý vrch patrí do ktorého pohoria (geomorfologického celku), musíte ísť na katastrálnu mapu, dostupná tu: zdroj. Na to, aby ste videli vrchy, musíte mať nadstavenú základnú mapu. Do políčka napíšte názov pohoria (geomorfologického celku). Aby ste na mape videli vrchy (názov + údaj o výške), musíte mapu zväčšiť aspoň na 0,6 km. Zdá sa Vám to moc náročne, zložité, zdĺhavé…? Nechce sa Vám do toho? V tom prípade kliknite na pohorie na našej mapke. Zobrazí sa Vám krátka informácia o pohorí, zopár našich fotiek (ak sme pohorie navštívili) a zoznam vrchov pohoria.

Geomorfologické členenie Slovenska Created by Vinco Bratislava Nitra Trnava Žilina Trenčín Banská Bystrica Prešov Košice

Moravsko-sliezske Beskydy

Najvyšší vrch: Veľký Polom (1067 m)

Rozloha: 28 km2

Pohorie sa rozprestiera na severovýchode Čiech a malým kúskom zasahuje aj na severozápadné Slovensko podcelkom Zadné hory. Najvyšší vrch Lysá hora (1 323,5 m) sa nachádza na Českej strane pohoria. Za dobrého počasia je vraj z Lysej hory vidieť i hrebene Západných Tatier.

Moravsko-sliezske Beskydy na Českej strane náhle a prudko vystupujú z mierne zvlneného severného predpolia. Hĺbka niektorých dolín dosahuje až 700 metrov a preto tu má pohorie takmer vysokohorský charakter.

Moravsko-sliezske Beskydy sú horský krajinný celok v oblasti Západných Beskýd. Pohraničné pohorie s rozlohou 16 km2 na území Slovenska. Na územie Slovenska zasahuje len juhovýchodným okrajom, podcelkom Zadné hory, väčšia časť sa rozprestiera na území Českej republiky. Budovaný je paleogénnymi flyšovými pieskovcami a ílovcami. Reliéf Moravsko-sliezskych Beskýd má prevažne vrchovinový ráz s amplitúdou 311–470m a vrcholí na Veľkom Polome /1.067,3m/. Patrí do chladnej klimatickej oblasti. Predstavuje typ lesnatej horskej krajiny, na okrajoch s kultivovanou lesostepou a kopaničiarskym osídlením. Povrch je pokrytý smrekovými a zmiešanými lesmi. Odlesnené plochy v území roztrateného osídlenia zaberajú najmä lúky. Časť územia patrí do CHKO Kysuce.

Zoznam vrchov pohoria:

1. Veľký Polom (1067 m)
2. Malý Polom (1061 m)
3. Burkov vrch (1032 m)
4. Uhorská (1029 m)
5. Čuboňov (1014 m)
6. Polomka (984 m)
7. Tyňok* (935 m)
8. Vrchpredmier (828 m)

Poznámka:

  • ak sa za názvom vrchu nachádza * (hviezdička) znamená to, že:
    Vrch nie je v "Zozname vrchov", ktorý zverejňuje "Úrad geodézie, kartografie a katastra SR". Napriek tomu tento vrch môžeme nájsť na niektorých turistických mapách.